ŁADOWANIE

Wpisz by wyszukać

Udostępnij

Nasza rzeczywistość jest naszpikowana gadżetami rodem z filmów SF. Nic dziwnego, że także współczesny dom wykracza daleko poza ramy architektoniczne. Inteligentnie wykonuje za domowników codzienne zadania, ułatwia życie i realizuje ich potrzeby.

Dom to nasza twierdza. Traktujemy go jako specjalną strefę bezpieczeństwa i komfortu. Jest schronieniem i przestrzenią, w której przeżywamy najlepsze chwi­le. A dzięki powiązaniu najnowszych technologii i wiedzy inżynierów, specjaliści są w stanie każ­dą przestrzeń uczynić inteligentną. Dom z wysokim IQ zapewni mieszkańcom maksimum wygody, komfortu i bezpieczeństwa. Zintegrowane systemy zarządzą nie tylko alarmem, bramą wjaz­dową i oświetleniem, ale także ogrzewaniem, oknami i żaluzjami, urządzeniami AGD, sprzętem audio-wideo, robotami domowymi, temperaturą w basenie, nawadnianiem ogrodu oraz wieloma in­nymi funkcjami naszego domowego świata – który staje się dzięki temu prosty i zautomatyzowany. A sterować nim można za pomo­cą pilota, smartfona czy tabletu – dosłownie jednym palcem.

Tomasz Maroszek, szef produktu w dziale elektrycznym Leroy Merlin

Zawsze wiesz, co się dzieje w domu

Zaawansowane technologie nie tylko chronią przed włamywaczem, ale generalnie dbają o bezpieczeństwo naszych domostw. Gdzie­kolwiek będziemy – możemy zdalnie monitorować wnętrze, znajdujące się w nim urządzenia, ogród etc. Przy czym inteligentny dom niekoniecznie musi oznaczać drogie i skomplikowane systemy przeznaczone dla posiadaczy bardzo zasobnych portfeli. Mamy pod tym względem spory wybór.

Tomasz Maroszek, szef produktu w dziale elektrycznym w firmie Leroy Merlin, opowiada, że na rynku znajduje się wiele rozwiązań inteligent­nego domu, które pozwalają sterować wybrany­mi urządzeniami z dowolnego miejsca na świe­cie za pomocą smartfona. Na uwagę zasługuje np. bez­przewodo­we gniazdo, które oszczę­dza stresu wyni­kającego z pośpiechu. Za­pewne nie raz w drodze do pracy zastanawialiśmy się, czy wyłączyliśmy żelazko albo ekspres do kawy… A wystarczy proste urządzenie podłączone do gniazdka i żelazka, aby upewnić się, że domowy sprzęt został wyłączony z prądu.

Dom dla businessmana - Po godzinach w Businessman.pl

Fot. ABB

– Kiedy wszyscy domownicy są poza domem, w pracy lub szkole, przydaje się bezprzewodowy alarm, który nie tylko wyemituje sygnał głosowy, ale także wyśle komunikat, że ktoś niepowołany wszedł na nasz teren. Jeżeli dodamy do alarmu ze­staw kamer IP, uzyskamy możliwość sprawdzenia, co dzieje się na zewnątrz i wewnątrz domu. Nowoczesne kamery pełnią funkcję tzw. cichego alar­mu. Mogą wysyłać komunikaty uzupełnio­ne o zdjęcia i podgląd do każdego miejsca na ziemi, w którym jest dostęp do Internetu – mówi Maroszek.

Niektóre modele wideodomofonów mają moż­liwość połączenia się ze smartfonem znajdującym się setki kilometrów od domu. Przydaje się to, gdy podróżujemy, a w tym czasie nasz dom odwiedzi niezapowiedziany gość. Dzięki temu możemy np. przekazać mu informację, kiedy wracamy z podróży.

Jarosław Grabowski, product marketing ma­nager w firmie ABB, zauważa, że Polacy chętnie używają telefonów z ekranami dotykowymi do kontrolowania różnych domowych sprzętów elek­tronicznych. Taki trend jest coraz bardziej widocz­ny przy instalacjach elektrycznych lub ogrzewa­nia. Osoby, które już posiadają dom lub planują jego budowę, tematem automatyki interesują się przede wszystkim w kontekście ogrzewania i sterowania nim z poziomu smartfona. Wśród właścicieli mieszkań świadomość inteligentnych rozwiązań jest mniejsza, ale rośnie jeszcze bardziej dynamicznie – bo ci dopiero zaczynają intereso­wać się tą dziedziną.

Aleksandra Kurowska, architekt wnętrz

Inteligencja bez kucia ścian

Systemy sterujące naszymi mieszkaniami to nie tylko modne gadżety, ale także praktyczne rozwiązania, które zapewnią bezpieczeń­stwo oraz komfort codziennego życia. Sterowanie budynkiem może się zamknąć w bezprzewodo­wych modułach. Jest przyjazne dla użytkownika, kompatybilne z różnymi urządzeniami i intuicyjne w obsłudze. Wytwórcy zachwalają, że można je podłączyć w 24 godziny i nadaje się do każdego domu lub mieszkania. Instalacja sterowania jest prosta – nie wymaga nawet wiercenia, czyli nie tworzy zbędnego bałaganu.

– Jeżeli planujemy budowę domu lub remont mieszkania, to już na wstępnym etapie warto przyjrzeć się ofercie inteligentnych rozwiązań. Przy wyborze firmy zwróćmy uwagę na komplek­sowość oferty. Najlepiej zdać się na te, które mają doświadczenie nie tylko w samej automatyce, ale oferują też projekt i wykonawstwo instalacji elektrycznej, audio-wideo, alarmowej itp. – mówi Aleksandra Kurowska, architekt wnętrz. – Wów­czas będziemy mieć pewność, że wszystkie sys­temy będą ze sobą współpracowały bez zarzutu.

“Decyzję o instalacji systemu automatyki warto podjąć na etapie planowania budowy domu, ale na rynku dostępne są także bezkablowe rozwią­zania. Dzięki temu inteligen­cję naszego domu możemy podwyższyć bez konieczno­ści kucia ścian.”

– Oczywiście decyzję o instalacji systemu automatyki warto podjąć na etapie planowania budowy domu, ale na rynku dostępne są także bezkablowe rozwiązania. Dzięki temu inteligencję naszego domu możemy podwyższyć bez koniecz­ności kucia ścian – dodaje Kurowska. A to znaczy, że decydując się na inteligentny system zarządzania domem, nie musimy od razu kupować wszystkich możliwych rozwiązań. Dzięki modułowej budowie wybieramy usługi, na których nam najbardziej zale­ży. Kolejne pakiety można będzie dokupić później.

Kurowska dodaje także, że najpierw warto zde­cydować się na moduły zarządzające systemem grzewczym. Wtedy będziemy mogli się przekonać, że dom inteligentny to także oszczędności, czyli np. niższe rachunki za ogrzewanie. Kolejnym wartym rozważenia pakietem jest ten, który odpowiada za bezpieczeństwo.

Dom dla businessmana - Po godzinach w Businessman.pl

Fot. Multi-Comfort

Tagi

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *