ŁADOWANIE

Wpisz by wyszukać

Udostępnij

Współczesne korporacje rozumieją, że aby stworzyć zespół zaangażowanych pracowników, trzeba o nich dbać i pamiętać o ich potrzebach. Praca nie powinna stanowić opozycji wobec odpoczynku, ale sama stać się przyjemnością. Tak, by ludzie mogli oddawać się jej dobrowolnie, w przyjemnym dla nich miejscu i z dużą radością. Bo budowanie zaangażowanych zespołów staje się jednym z najistotniejszych celów nowoczesnej organizacji.

Żyjemy w dobie rosnącej popularności wirtualnych biur i pracy zdalnej. Ale współczesna „klasyczna” przestrzeń biurowa w korporacji ma się wciąż całkiem dobrze. A nawet coraz lepiej. Pracodawcy, zwłaszcza w innowacyjnych firmach, prześcigają się, by zapewnić swoim pracownikom wygodne warunki do pracy (i… relaksu), nadążające za rozwojem technologii. Pokolenie millenialsów zwraca uwagę przede wszystkim na równowagę między obowiązkami zawodowymi a czasem wolnym – i to właśnie przyjemność ze spędzania czasu w pracy (czytaj: rozrywka) służy budowaniu tego specjalnego klimatu, o który wszystkim chodzi i który pozwala na wykrzesanie z pracowników energii i prawdziwego zaangażowania w sprawy zawodowe. Ten trend wykracza już daleko poza kampusy i siedziby technologicznych korporacji, wcześniej czy później będą musieli go uwzględnić wszyscy pracodawcy. Droga na skróty na pewno nie okaże się tu właściwym rozwiązaniem.

Więcej domu… w biurze

Funkcjonowanie w biurach zmieniło się diametralnie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Średnia wieku pracownika biurowego wynosi obecnie dwadzieścia kilka lat. Taki człowiek pragnie zachować równowagę między życiem prywatnym i pracą, chce przebywać w miejscu, które lubi. Przychodzi do biura nie tylko ze swoją komórką, ale także ze sprzętem komputerowym, ceni luz i domowość.

Nowoczesne biuro - architektura biurowa, komfort pracy, magazyn Businessman.pl

fot. BM Project

Organizacja i wygląd przestrzeni biurowych kieruje się więc nowymi trendami społecznymi, na które firmy otwierają się coraz chętniej. Otwartą przestrzeń dzieli się na mniejsze, dyskretniejsze obszary, by zapewnić etatowcom i współpracownikom prywatność oraz wygodę. Wstawia się meble, które wyciszają lub zamykają przestrzeń, projektuje specjalne instalacje lub wprowadza szklane ścianki i drzwi, które subtelnie wytyczą granice między strefami, a jednocześnie nie ograniczą powierzchni.

W dobie urządzeń przenośnych zmienia się sposób pracy: z siedzącego przy biurku na mobilny. – W jednej z naszych realizacji w Warszawie otwarte przestrzenie biurowe zmieszaliśmy z wyciszonymi, osłoniliśmy parawanami, meblami z wysokimi oparciami oraz dmuchanymi kopułami. Znajdują się w nich strefy służące do spotkań oraz obszary do pracy indywidualnej – mówi Bartosz Trzop z firmy Trzop Architekci. – Z kolei w Poznaniu powstało biuro OLX Group oparte na idei stworzenia nowoczesnej przestrzeni, w której pracownicy czują się jak w domu. Zaprojektowaliśmy wiele stref funkcjonalnych, np. pokój do cichej pracy, odpoczynku, pokój gier, sektor do aktywności fizycznej – opowiada. Taka mnogość możliwych sposobów wykorzystania przestrzeni umożliwia realizację koncepcji zwanej z ang. activity base working, w której pracownik sam sobie wybiera miejsce pracy w zależności od preferencji lub charakteru działań. – W dobie urządzeń przenośnych (takich jak laptop czy tablet) sposób pracy zmienia się z siedzącego przy biurku na mobilny. Ruch podnosi kreatywność, polepsza samopoczucie oraz jest znacznie zdrowszy dla organizmu, niż siedzenie osiem godzin przy biurku – dodaje Bartosz Trzop.

Joanna Karniewska, manager ds. rozwoju w BM Project, utrzymuje, że w ostatnim czasie atmosfera nowoczesnych biur mocno ewoluowała. Firmy oddały głos pracownikom. – To właśnie zespół ma wpływ na to, w jakiej przestrzeni chce pracować. Im mniej biura w biurze, tym lepiej. Wszystko po to, aby – pomijając może biurko – nic nie kojarzyło się z pracą. Przestrzenie stały się mniej zobowiązujące, stwarzając miejsce do relaksu – opowiada Karniewska. – Liczy się przede wszystkim komfort oraz wysoka jakość materiałów. Biuro ma podążać za obowiązującymi trendami i być wypadkową potrzeb pracowników oraz funkcjonalności.

Przestrzeń, która wciąż się zmienia

We współczesnych trendach wnętrzarskich wyraźnie rysuje się idea personalizacji, czyli tworzenia pomieszczeń niepowtarzalnych, pod kątem indywidualnych wymogów, zgodnie z pasjami pracowników, wartościami i filozofią firmy. Do kreowania takich oryginalnych wnętrz przyczynia się wszystko: wygląd ścian, podłóg, okna, drzwi, światło, tkaniny, dekoracje, meble, dodatki, kuchnia, łazienka, oryginalne ciągi komunikacyjne. Zwraca się uwagę na rodzaj użytych materiałów, estetykę i funkcjonalność, wysoką jakość, podkreśla związki z naturą i kulturą.

Anita Kobylańska, architekt wnętrz, zauważa, że współczesne trendy w projektowaniu biur związane są z końcem stałych wzorców przestrzeni roboczych. Powinny one być zmienne i elastycznie przeobrażać się w zależności od potrzeb. Tak aby zapewnić w biurze strefy do najróżniejszych celów: do pracy małych i dużych zespołów, spotkań z partnerami, przyjmowania klientów itp. Jej zdaniem taka elastyczność wnętrza to bardzo widoczny i narastający trend. Modułowe elementy przestrzeni biurowej powinny być mieszane, układane i przenoszone, oferując niezliczone kombinacje dla dynamicznego miejsca pracy.

– Przestrzenie wielofunkcyjne można wykorzystać na wiele sposobów, począwszy od prezentacji multimedialnych, po oazę odpoczynku. Wyposaża się je m.in. w stoły o owalnym kształcie, które zapewnią wygodę nawet sześciu osobom, i o regulowanej wysokości. Większy też nacisk obecnie kładziemy na stosowanie różnorodnych materiałów, faktur i kolorów po to, by stworzyć bardziej zróżnicowane, inspirujące i spersonalizowane środowisko pracy. Do tego konieczne jest wyeliminowanie przewodów i bałaganu z sal konferencyjnych i wokół komputerów stacjonarnych – mówi Kobylańska.

– W nowej siedzibie Burda International Polska centralną częścią, sercem biura, stała się wielofunkcyjna przestrzeń zlokalizowana na najwyższym piętrze budynku – opowiada Bartosz Trzop, architekt z firmy Trzop Architekci. – Dzięki wykorzystaniu podwójnej wysokości kondygnacji, liczącej ponad 5,5 m, powstała jasna i przestronna strefa służąca pracownikom, klientom, gościom i czytelnikom. Sposób aranżacji pozwala na wielorakie wykorzystanie przestrzeni. Znajdują się tu miejsca do wspólnej pracy, spotkań, szkoleń i konferencji, kafejka, fashion room i beauty room służące do przygotowania sesji zdjęciowych oraz idea hub – miejsce do rozwijania nowych pomysłów. Nie zabrakło też obszarów do nieformalnych spotkań, zaaranżowanych meblami o miękkich obiciach oraz z wysokimi oparciami, czy wygłuszonych budek telefonicznych do bardziej poufnych rozmów – mówi Trzop.

Nowoczesne biuro - architektura biurowa, komfort pracy, magazyn Businessman.pl

fot. Burda Foto Studio

Tajemnica częstych spotkań

Infrastruktura budynku biurowego powinna być odwzorowaniem wartości i filozofii firmy oraz pozwalać na precyzyjne planowanie komunikacji pomiędzy ludźmi. Kreując przestrzeń, tworzy się niejako okazje do częstych spotkań pracowników. Projektuje się różnorodne, przecinające się ciągi komunikacyjne, a także specjalne strefy socjalne, które służą do nieoficjalnych zebrań i relaksu, jak kuchnie, pokoje do odpoczynku czy łazienki.

– W projekcie biurowca dla firmy Dentsu Aegis Network miał powstać obszar, który łączy ludzi, inspiruje oraz w niewymuszony sposób zachęca do komunikacji i współpracy, ułatwiając pracę w zespole. Rano, po przekroczeniu drzwi do biura, umysł pracownika miał działać jeszcze intensywniej dzięki różnego rodzaju twórczym bodźcom i nieustannej komunikacji wszystkich ze wszystkimi – mówi Bartosz Trzop, architekt z firmy Trzop Architekci. – Z naszych obserwacji wynika, że pracownicy ponad połowę czasu spędzają poza biurkiem, a dużą część zadań, które wykonują przy nim, wykonaliby lepiej w innej, mniej formalnej lokalizacji. Powinna ona bardziej przypominać kawiarnię lub dom niż tradycyjne biuro.

Obserwacje potwierdzają, że najbardziej skuteczna komunikacja w firmie to nie częste zebrania, e-maile czy newslettery ani nawet wyjazdy integracyjne. Firma działa tym lepiej, im więcej mamy codziennych, nieformalnych rozmów na korytarzu, w kuchni, przy kawie, podczas lunchu, a nawet w toalecie. Im częściej widzimy się i rozmawiamy z ludźmi, tym bliższe tworzą się relacje, a przedsiębiorstwo pracuje skuteczniej. Dlatego we wspomnianym projekcie Dentsu klatki schodowe zostały usytuowane w tzw. coffee pointach, czyli bardziej kameralnych strefach, które w naturalny sposób sprzyjają spotkaniom.

Firmowe kawiarenki zapewniają przytulny klimat i są tak planowane, by w spokoju można było wymienić się informacjami i popracować przy kubku aromatycznej kawy. Kuchnie, które są zwykle miejscem nieformalnych spotkań, powiększa się tak, by mogły zgromadzić większą grupę osób. Są funkcjonalne, mają obszerne, ładne i starannie zaprojektowane jadalnie, które wchodzą do przestrzeni otwartej. Nowoczesne projektowanie biur wychodzi naprzeciw potrzebom i wygodzie współczesnych zespołów. Z jednej strony ułatwia komunikację, a z drugiej zapewnia kameralność i udogodnienia. Bo pracownik, który ma zapewniony komfort, lubi przychodzić do biura i jest bardziej efektywny.

Tagi:
Poprzedni artykuł

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *